Ciecz nienewtonowska – zaskakująca zabawa sensoryczna

Dziś drugi dzień naszego wyzwania „Odmień swoją rodzinę w 15 minut”. Mam nadzieję, że pierwsza zabawa przypadła Wam do gustu. Teraz się trochę pobrudzimy. W roli głównej wystąpi ciecz nienewtonowska.

ciecz nienewtonowska

Podejrzewam, że część z Was już ją zna, ale myślę, że większość dzieci może się nią bawić i bawić. Przynajmniej u nas w domu jest tak, że co jakiś czas Franek lubi wracać do wszystkich brudzących zabaw.

„Czasem wydaje się, że rodzice i dzieci żyją w zupełnie różnych światach, mimo, że mieszkają przecież w tym samym domu. Ulubione zajęcia wydają nam się nawzajem nudne lub osobliwe: jak ona może przez całe popołudnie ubierać lalki Barbie? Jak oni mogą przez cały wieczór tylko siedzieć w jednym miejscu i rozmawiać?”

Rodzicielstwo przez zabawę, Lawrence J. Cohen

Ciecz nienewtonowska – jak ją zrobić?

Czego potrzebujesz?ciecz nienewtonowska

  • pół litra wody
  • 1 kg mąki ziemniaczanej
  • coś do przykrycia powierzchni, na której będziecie się bawić
  1. Ubierz dzieci i siebie w ubrania, które bez oporu możecie wybrudzić i od razu wrzucić do prania.
  2. Przykryj powierzchnię, na której będziecie się bawić materiałem ochronnym. My zwykle używamy folii malarskiej – jest duża i łatwa do sprzątnięcia (zwijam i wyrzucam 🙂
  3. Przygotuj ciecz: wlej ok. pół litra wody do dużej miski, garnka lub plastikowego pudła. Jeśli masz, dodaj nieco barwnika spożywczego – bez niego zabawa jest równie fajna, ale z nim możesz zdecydować o kolorze cieczy. Następnie stopniowo dodawaj mąkę, cały czas mieszając – na pół litra wody potrzeba niecały kilogram mąki. Musisz dojść do momentu, kiedy ciecz powoli mieszana jest nadal płynna, ale kiedy naciśniesz ją mocno, robi się twarda jak kamień. Jeśli chcesz zobaczyć, jak ma wyglądać efekt końcowy, zerknij tutaj.

I tyle! Teraz możecie się bawić: sprawdzać, jak ciecz zachowuje się pod wpływem różnej siły. Można ulepić kulkę, która po chwili rozpływa się w dłoni, uderzać w ciecz dłonią, przelewać ją między palcami…

WAŻNE! Ciecz nienewtonowska bardzo łatwo zmywa się z wszelkich powierzchni, również dobrze się odkurza po zaschnięciu na podłodze.

Osoby, które znają już tę zabawę, zachęcam do bardzo aktywnego włączenia się w nią. Nie tylko patrz, jak Twoje dziecko się brudzi, Ty również to zrób! Pamiętaj też o naszych zasadach: jak najwięcej bliskości, szczególnie fizycznej, jak najmniej pouczania. Jeśli zastanawiasz się dlaczego, przeczytaj ten artykuł

 

Tym razem Jaś bawił się z nami tylko chwilę. Okazało się, że zaczął wkładać duże ilości cieczy do buzi. Co prawda to tylko mąka i woda, ale nie chcieliśmy, żeby zjadł nam całą. Więc dałam mu później jego zmiksowany obiad i pozwoliłam jeść go ręką – w ten sposób również miał doznania sensoryczne.

 

Lubisz takie zabawy? Jak się czujesz w sytuacji, kiedy dziecko brudzi dookoła w trakcie zabawy?

 

Pozostałe zabawy z wyzwania:

Dzień 1. – Wielkie dzieło sztuki – zabawa na długie, deszczowe dni

Dzień 3. – Proste i zajmujące zabawy ruchowe z papierem toaletowym

Dzień 4. – Prosta wskazówka, jak rozwijać inteligencję emocjonalną u dzieci

Dzień 5. – Jadalne farby do malowania palcami

Dzień 6. – Baza dla dziecka do zabawy i czytania

Dzień 7. – Rodzinna sesja zdjęciowa