Odmień swoją rodzinę w 15 minut

Mówi się czasem, że dzieci stawiają świat rodziców na głowie. Kiedy się rodzą, wszystko zmienia się o 180 stopni. Nie w pełni zgadzam się z tym stwierdzeniem, jednak na pewno w życiu każdej osoby zachodzi wtedy wiele przemian. Musimy dostosować swoją codzienność do ich potrzeb, czasem z czegoś zrezygnować, dodać jakieś nowe elementy do naszego dnia. W związku z tym jakość naszej relacji z dzieckiem ma ogromne znaczenie dla życia całego domu. Odmień swoją rodzinę w 15 minut poprzez poprawę relacji ze swoim dzieckiem.

odmień swoją rodzinę w 15 minut

Pisałam już o tym, że według mnie małżeństwo powinno być na pierwszym miejscu przed rodzicielstwem. Nie zmienia to faktu, że Twoja relacja z dzieckiem i relacja Twojego męża z nim wpływa również na wasze małżeństwo.

W poście Co zrobić, kiedy dziecko mnie nie słucha? wspominałam o wielkim znaczeniu zabawy w życiu maluchów. Dziś chcę Cię zachęcić do tego, żebyś Ty również z nim się bawiła.

W ostatnim czasie w internecie często natykam się na teksty w stylu: „Nie lubię bawić się z moim dzieckiem i dobrze mi z tym”. Jest to dla mnie zrozumiałe, że nie wszyscy lubią bawić się samochodzikami, udawać zwierzątka na farmie itp. Ja też nie jestem wielką fanką takich zachowań. Czy to jednak znaczy, że mam tego w ogóle nie robić ze swoim synem, jeśli jest to ważna część jego życia?

Nie mówię, że masz siedzieć calusieńki dzień na podłodze. Nie lubię popadania w skrajności: albo w ogóle się nie bawię, albo bawię się cały dzień. Dziecko nie wymaga Twojej uwagi 24 h na dobę!

odmień swoją rodzinę w 15 minutPotrzebuje trochę czasu dla siebie, na samodzielną zabawę, odkrywanie świata na własnych zasadach. Nie musisz mu we wszystkim towarzyszyć. Jednak chce ono mieć pewność, że jeśli wydarzy się jakieś niebezpieczeństwo, wtedy będziesz dla niego dostępna.

Taką pewność zdobywa, kiedy przez pewien czas w ciągu dnia dajesz mu swoją pełną, niczym nie przerywaną uwagę. Jesteś obecna. Słuchasz. Odpowiadasz na potrzeby. Wyobraź sobie, że wystarczy ok. 15 minut takiej uwagi w ciągu dnia, abyś w sposób znaczący zmieniła wygląd waszej rodziny!

Co Ty na to?

 

Odmień swoją rodzinę w 15 minut dziennie

Stawiam zatem przed Tobą i sobą zadanie. Daj swojemu dziecku 15 minut swojej pełnej uwagi przez siedem kolejnych dni. Aby ułatwić Ci to zadanie, przygotuję propozycje zabaw na ten czas. Bez telefonu. Bez gotowania, sprzątania i zerkania na ekran komputera. 15 minut tylko dla was. Jeśli masz dwójkę, trójkę dzieci – zaproś je wszystkie do zabawy.

Otrzymasz listę materiałów, których będziesz potrzebować na cały tydzień. Nic specjalnego, myślę, że wszystko lub prawie wszystko już masz w domu. Jeśli nie, będziesz mieć czas, żeby coś dokupić. Codziennie rano otrzymasz mail z opisem krótkiej, prostej do przeprowadzenia zabawy na dany dzień. Na blogu pojawi się również wpis o tym, jak my bawimy się w naszym domu. A później już inicjatywa jest Twoja.

Daj swojemu dziecku 15 minut swojej niczym nie zakłóconej uwagi. Sprawdź, czy i jak zmieni się jego zachowanie. Odmień swoją rodzinę.

 

Zapisy na I edycję wyzwania już się zakończyły. W niedługim czasie będę prowadzić je kolejny raz. Miej oczy i uszy szeroko otwarte!

 

Więcej o potrzebach członków Twojej rodziny, które muszą być zaspokajane codziennie przeczytasz tutaj.

 

Zabawy z I edycji wyzwania:

Dzień 1. – Wielkie dzieło sztuki

Dzień 2. – Ciecz nienewtonowska

Dzień 3. – Zabawy ruchowe z papierem toaletowym

Dzień 4. – Inteligencja emocjonalna a zabawa

Dzień 5. – Jadalne farby do malowania palcami

Dzień 6. – Baza dla dziecka do zabawy i czytania

Dzień 7. – Rodzinna sesja zdjęciowa