Jak uporządkować dzień swojej rodziny w 5 krokach?

Długo rozważaliśmy z mężem, czy wprowadzenie stałych pór spania, jedzenia i zabawy naszego starszego syna nie zabije spontaniczności w naszym domu. Często wyjeżdżamy, kilka razy w tygodniu mamy gości, bierzemy udział w różnych wydarzeniach – czy uregulowanie trybu życia naszego dziecka nie będzie utrudnieniem ? Podjęliśmy jednak próbę i okazało się, że to był strzał w dziesiątkę! Zobacz, jak uporządkować dzień swojej rodziny w 5 krokach.

jak uporządkować dzień

Po co wprowadzać stały rytm dnia?

Dzieci od urodzenia codziennie doświadczają tysiąca nowych rzeczy. Co chwilę uczą się czegoś innego, bywają w miejscach, w których jeszcze nie były, poznają ludzi, których dotąd nie widziały. Nowe zabawki, nowe zachowania osób dookoła nich. Przedszkole, szkoła, zmieniający się nauczyciele i uczniowie w klasie, niespotykane dotąd jedzenie.

Na większość z tych zmian dziecko nie ma żadnego wpływu. Jest to dla niego źródłem stresu i trudnych emocji.  Zgodnie z teorią 6 potrzeb ludzkich, najprawdopodobniej może odczuwać niezaspokojenie potrzeby pewności. Nie wie, co przyniesie mu każda kolejna chwila jego życia. Nie ma jeszcze rozeznania w tym, jak płynie czas, nie rozumie, co to znaczy, że coś będzie jutro, a coś za tydzień. Gubi się w tym wszystkim.

Jednym ze sposobów, aby zaspokajać u dziecka potrzebę pewności jest wprowadzenie rutyny w ciągu dnia. Swoistego rytmu, który pomoże mu spokojnie przechodzić przez kolejne niespodzianki, które przynosi życie. Jest też odpowiedzią na pytanie, jak uporządkować dzień całej waszej rodziny.

 

Jakie korzyści odniesiesz, wprowadzając rutynę do waszego dnia?jak uporządkować dzień

  • Zmniejszenie ilości walk o wykonanie codziennych, zwykłych zadań – mycie zębów, drzemka, wyłączenie komputera przed kolacją

Dzięki określonemu planowi dnia dziecko wie, czego może spodziewać się później. Nie czuje się tak bardzo „przestawiane z kąta w kąt” przez rodziców.

  • Poprawa współpracy z dzieckiem

Zmniejszasz ilość stresu i niepokoju związanego z ciągłymi zmianami w życiu. Dzięki temu Twój maluch jest bardziej skłonny do współpracy. Bardzo rzadko nasz Franek marudzi, że nie chce iść spać – najczęściej spokojnie przechodzi przez kolejne „punkty” dnia, które zbliżają go do położenia się do łóżka.

  • Stopniowe przejmowanie odpowiedzialności za własne działania

Po pewnym czasie dziecko będzie w stanie wykonać określone zadania bez ciągłego przypominania. Daje mu to poczucie kontroli nad swoim życiem. Nasz Franek bez problemu codziennie myje zęby – daję mu szczoteczkę i sam sobie szoruje, a później ja lub mąż nieco poprawiamy.

  • Możliwość włączenia elementów nawiązywania więzi

Ten punkt jest dla mnie bardzo ważny. Przekonuję się codziennie, że w życiu rodzinnym czas na bliskość i tworzenie więzi sam się nie znajdzie. To my musimy go wygospodarować wśród wielu obowiązków. Dzięki temu, że mamy stały rytm dnia, codziennie przed drzemką i wieczorem mamy czas na czytanie, a później wspólne leżenie w łóżku i rozmowy na zakończenie dnia.

  • Utrzymanie stałych oczekiwań wobec dziecka

Jeśli codziennie odbywa się walka o stałe elementy dnia, rodzice często ustępują: pozwalają na więcej telewizji czy ominięcie mycia zębów. Rutyna pozwala każdego dnia wypełnić te same zadania.

Tych korzyści doświadczam sama każdego dnia. Opisać je pomogła mi natomiast strona Aha! Parenting

Czy zatem od samego początku życia mam dziecko wprowadzić w stały rytm dnia? NIE!

W pierwszych miesiącach to Ty masz podążać za potrzebami dziecka, dać mu jeść wtedy, kiedy ono tego chce, pozwolić spać wtedy, kiedy robi się śpiące. Każde dziecko jest inne i na początku jego funkcjonowanie może nie mieć w sobie żadnej regularności. Stopniowo jego organizm przyzwyczaja się do rytmu dobowego i sama zauważysz, że pojawiają się pewne prawidłowości w porach spania, jedzenia i aktywności. Wtedy możesz powoli wprowadzać waszą codzienną rutynę.

 

Jak uporządkować życie swojej rodziny?

Jeśli chcesz wprowadzić stały rytm dnia, kieruj się tymi wskazówkami:

1. Podejmuj jedną zmianę w danym czasie – na początek skup się na rutynie wieczornej, bo ona mocno wpływa na to, jak będzie wyglądał wasz poranek

2. Wskaż dziecku korzyści, które wynikają z takiego porządku – może to być np. więcej czasu sam na sam z Tobą tuż przed snem

3. Zdecyduj, co nie podlega negocjacjom – np. kto ma być o której godzinie w łóżku?

4. Daj dzieciom możliwość decydowania o niektórych sprawach – np. które dziecko pierwsze się kąpie? Czy czytanie książki odbywa się razem, czy z każdym oddzielnie?

5. Przygotuj plakat z kolejnymi punktami waszego wieczoru, możesz umieścić na nim zdjęcia swojego dziecka

6. Trzymaj się planu przez minimum miesiąc, aby stał się waszym nawykiem.

jak uporządkować dzień
Tata i Franek czytają książkę przed snem

Bardzo pomocne jest zachowanie pozytywnego nastawienie, bez względu na nastrój Twojego dziecka. Jeśli nie chce wykonać danego elementu rutyny, okaż mu empatię i np. zaproś do jakiejś zabawy: „Kto ma ci dziś umyć zęby: misiek Zdzisiek czy samochodzik?”

My aktualnie pracujemy nad tym, jak uporządkować dzień z dwójką dzieci. Musimy nieco przetransformować naszą wieczorną rutynę, aby znalazł się czas na więcej bliskości z oboma synami.

 

Jestem ciekawa, jak to wygląda u Was? Czy macie stałe pory dnia na różne czynności? A może jest Wam trudno i nie wiecie, jak uporządkować dzień rodziny?

 

Inne artykuły z serii  „Więcej miłości na co dzień – teoria 6 potrzeb ludzkich w praktyce”

1. Potrzeba pewności

2. Potrzeba różnorodności

3. Potrzeba znaczenia