Proste pomysły na święta z dziećmi

Wraz z pojawieniem się dzieci zmienił się nieco nasz sposób przeżywania wszelkiego rodzaju świąt. Zauważyliśmy, że tradycyjny sposób świętowania jest kompletnie niedostosowany do nich! Potrawy, których przeciętny maluch nie chce jeść. Mnóstwo czasu spędzonego na przygotowaniach, podczas których nie ma on co ze sobą zrobić. Pośpiech, generujący napięcie w rodzinie… Przekazuję Wam zatem nasze proste pomysły na święta z dziećmi.

pomysły na święta z dziećmi

Na początek ważne dopowiedzenie. Jesteśmy katolicką rodziną i Wielkanoc ma dla nas w pierwszej kolejności znaczenie duchowe. Dlatego poniższe pomysły dotyczą tego, jak pomóc dzieciom aktywnie włączyć się w takie przeżywanie świąt.

Dla nas święta rozpoczynają się już w Wielki Czwartek. Dlatego zacznijmy od tego dnia.

 

1. Wielki Czwartek

 • Malowaliście już pisanki? Jeśli nie, ten czwartek to świetny dzień na to! W internecie znajdziesz setki pomysłów na ozdabianie pisanek z dziećmi – możesz zerknąć np. tutaj. Oczywiście pinterest jest nieocenionym źródłem inspiracji.

My mamy małe dzieci, więc stawiamy na szybkość wykonania i niski stopień trudności. W tym roku wybraliśmy gotowce: naklejki i szablony do malowania.

 • Zabierz ze sobą dzieci do kościoła na Mszę Wieczerzy Pańskiej. Jeśli są małe i trudno im usiedzieć tyle czasu, możesz zabrać ze sobą jakąś cichą zabawkę, która zajmie je nieco. Może jakąś książeczkę religijną? Nasz Franek zawsze spaceruje po kościele i dla nas jest to ok – nie krzyczy, nie płacze, chodzi sobie i duuuużo mówi (próbujemy go uciszać, chociaż z różnym skutkiem).
 • Po Mszy pokaż ciemnicę i opowiedz, co ona oznacza.
 • W naszym domu od jakiegoś czasu przygotowujemy prostą kolację dla całej rodziny po Mszy jako symbol Ostatniej Wieczerzy. Mój mąż myje wszystkim nogi, tak jak Jezus uczniom. Krótko modlimy się.

pomysły na święta z dziećmi

Świetną pomocą w rozmowach o Panu Bogu są wszelkie książki religijne dla maluchów. Franek bardzo lubi czytać i zadaje dużo pytań. Ze starszymi można przeczytać fragmenty z Pisma Świętego:

Ostatnia Wieczerza – Ewangelia wg św. Mateusza 26, 17-35

Ogród Getsemanii – Ewangelia wg św. Mateusza 26, 36-46

Aresztowanie – Ewangelia wg św. Mateusza 26, 47-68

 

2. Wielki Piątek

 • W ten dzień możecie porozmawiać o życiu i cudach Pana Jezusa. U młodszych dzieci pomocne będą książki, ze starszymi możesz obejrzeć jakieś krótkie filmy, dostępne w internecie, np. ten (o cudach)ten (całe życie Jezusa) lub jakikolwiek z filmów z tej listy. Według mnie są one zbyt trudne dla dzieci w wieku naszego Franka, ale każdy rodzic poczytanie pismawinien ocenić to sam.
 • Jeśli to możliwe, zabierz dzieci ze sobą do kościoła. Nawet jeśli nie dadzą rady wytrzymać całej liturgii, to dobrze, żeby uczestniczyły chociaż trochę.
 • Obejrzyjcie Grób Pański w kościele, porozmawiajcie o nim.
 • Przeczytajcie fragment z Pisma Świętego o śmierci Jezusa, np. z Ewangelii według św. Mateusza, rozdział 27.

Kiedy najlepiej to zrobić? Nasze dzieci nie chodzą do przedszkola, a mój mąż w ciągu tygodnia zwykle pracuje w domu. Dlatego u nas najlepszą porą na rozmowy o Panu Jezusie są śniadania i czas tuż po. Ale każda rodzina ma swój własny, najlepszy czas.

 

3. Wielka Sobota

 • Zaangażuj dzieci w przygotowanie koszyczka do poświęcenia. Zabierz je ze sobą do kościoła na poświęcenie.
 • W ten dzień w Stanach Zjednoczonych organizuje się zabawy związane z Easter Bunny (Króliczkiem Wielkanocnym). Jeszcze do niedawna myślałam, że to taka “moda z zachodu”, ale teraz uważam, że można z niej wyciągnąć to, co najlepsze. Zachęcam zatem, aby zorganizować dla dzieci zabawę w Poszukiwanie Skarbów. Wydrukuj dwa razy ten plik: Wielkanocne Poszukiwanie Skarbów. Jedną kartkę przetnij wzdłuż linii, aby każdy obrazek znalazł się na oddzielnej kartce. Włóż karteczki do małych pojemniczków (np. jajka po kinder niespodziankach) lub, jeśli nie masz takich, zostaw luzem. Pochowaj pojemniczki w domu (jeśli jest kiepska pogoda) lub gdzieś na zewnątrz. Daj dzieciom drugą kartkę i zaproś do zabawy: ich zadaniem jest odnalezienie wszystkich karteczek i odhaczenie ich na liście, którą otrzymały. Po zabawie zachęcam do rozmowy na temat obrazków: co przedstawiają?, jak dany obrazek wiąże się z Wielkanocą? co oznacza?
 • Jeśli lubicie rysować, wydrukuj jakieś kolorowanki wielkanocne. Znajdziesz je np. tutaj lub tutaj.
 • Jeśli Twoje dziecko jest na to gotowe, zabierz je ze sobą na liturgię Wielkiej Soboty.

 

4. Niedziela Wielkanocna

 • W moim domu rodzinnym w tę niedzielę zawsze jedliśmy wspólne śniadanie, które zwykle przeciągało się do godzin popołudniowych. Uwielbiam tę tradycję! Przed śniadaniem szliśmy do kościoła, a następnie siadaliśmy razem do stołu: jedliśmy, rozmawialiśmy, później piliśmy herbatę lub kawę, zagryzając kawałkiem ciasta. Graliśmy też w jakieś gry. To wspaniały czas na nie! Polecam szczególnie jedną, która zajmowała nas na dłuuuugie godziny. Mój tata ją uwielbiał. Gra nazywa się Osadnicy z Catanu i przeznaczona jest dla maksymalnie 4 graczy w wieku min. 10 lat (chociaż oczywiście niektóre młodsze dzieci też sobie z nią poradzą).
 • pomysły na święta z dziećmi2Możecie obejrzeć krótki film o zmartwychwstaniu Jezusa.
 • W wielu domach to czas odwiedzania bliskich. Pamiętajcie wtedy, że są z Wami dzieci! Jeśli idziecie do domu, w którym są sami dorośli, może warto zabrać ze sobą jakieś zabawki, książki, kolorowanki?

 

 

A Wy macie jakieś swoje pomysły na święta z dziećmi?